پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - 22:21
عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان
عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان

وزیر خارجۀ عربستان بار دیگر ادعاهای گذشته مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی کشورهای همسایه را تکرار کرد و خواستار تغییر سیاست‌های ایران شد.

عادل الجبیر پنج‌شنبه در نشستی مطبوعاتی در ریاض گفت ایران برای برقراری ارتباط با دیگر کشورها باید سیاست‌های خود را تغییر دهد.

الجبیر همچنین مدعی شد ایران به برخی کشورهای منطقه سلاح ارسال می‌کند.

وی در خصوص نشست عربی-امریکایی که قرار است با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و سران 17 کشور دیگر در پایتخت عربستان برگزار شود گفت مقام‌های شرکت‌کننده در این نشست، مرکزی را در ریاض برای مبارزه با آنچه وی «تندروی» خواند، تشکیل خواهند داد.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با ارسال دعوت‌نامه‌های جداگانه‌ از سران 17 کشور اسلامی شامل 15 کشور عربی به‌علاوۀ  ترکیه و پاکستان دعوت کرده است در این نشست شرکت کنند.

طبق برنامه‌ریزی‌ها، پادشاه عربستان 31 اردیبهشت میزبان ترامپ خواهد بود.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا پیش‌تر گفته بود سفر آتی دونالد ترامپ به خاورمیانه با هدف متحد کردن عربستان و دیگر کشورهای عربی با اسرائیل علیه ایران صورت می‌گیرد.

تیلرسون در مصاحبه با شبکۀ تلویزیونی اِن‌بی‌سی ادعا کرد کشورهای عربی و رژیم اسرائیل در مورد آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات کنندۀ ایران در منطقه» خوانده‌شده، اتفاق‌نظر دارند.

رئیس‌جمهور امریکا قرار است از ریاض به تل‌آویو برود. ترامپ پیش‌تر بارها ایران را به اعمال تحریم‌های جدید و حتی اقدام نظامی تهدید کرده بود.

ایان بارها ادعای دخالت در دیگر کشورها را رد و اعلام کرده است حضور مستشاران ایرانی در سوریه برای کمک به مبارزه با تروریسم و در پاسخ به درخواست دمشق صورت گرفته است.

  

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌‌وی فارسی» بلامانع است.