سه شنبه 29 فروردین 1396 - 14:12
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، در حال امضای یک فرمان اجرایی (عکس از خبرگزاری فرانسه)
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، در حال امضای یک فرمان اجرایی (عکس از خبرگزاری فرانسه)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، قرار است فرمان اجرایی جدیدی را امضا کند که به‌موجب آن شرکت‌های امریکایی نمی‌توانند به‌راحتی از نیروی کار خارجی غیرماهر و ارزان استفاده کنند.

بنا بر گزارش‌ها این فرمان سه‌شنبه (29 فروردین) به امضا خواهد رسید.

بر اساس این فرمان، ویزایH-1B  امریکا مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. این روادید یک ویزای غیر مهاجرتی برای استخدام است که برای شهروندان خارجی واجد شرایط، امکان کار موقت را در امریکا فراهم می‌کند. اما بر اساس فرمان جدید، شرکت‌ها موظف خواهند بود به‌جای به‌کارگیری کارگران غیرماهر با دستمزد پایین، کارگرانی را استخدام کنند که مهارت و تخصص بالایی دارند.

یکی از مقام‌های کاخ سفید گفت هدف این فرمان این است که برای آن دسته از متقاضیانی روادید صادر شود که از حداکثر دانش و توانایی موردنیاز ایالات‌متحده برخوردارند. در عین حال، این فرمان از جایگزینی نیروهای کار غیرماهر خارجی با کارگران داخلی جلوگیری می‌کند.

وی افزود ویزایH-1B  امریکا برای مدت‌ مدیدی به‌جای آنکه زمینه را برای ورود بهترین‌ها به امریکا فراهم کند، باعث می‌شد کارگران غیرماهر با دستمزد پایین جای کارگران امریکایی را بگیرند.  

سالانه حدود 85 هزار روادید H-1B صادر می‌شود.

به گفته دو منبع وابسته به کاخ سفید، ترامپ همچنین از شعار «امریکایی بخرید و امریکایی استخدام کنید» در راستای حمایت از محصولات داخلی استفاده خواهد کرد.

این فرمان، وزارتخانه‌های کار، دادگستری، امنیت داخلی و خارجه را به اتخاذ تدابیری برای برخورد قاطعانه با آنچه تقلب و سوءاستفاده در سیستم مهاجرتی امریکا تلقی می‌شود، ملزم می‌کند.

طبق این فرمان، چهار وزارتخانه نامبرده باید اصلاحاتی را در برنامه صدور روادید H-1B به‌کارگیرند که تضمین‌کنندۀ ورود نیروی کار خارجی متخصص و ماهر باشد.

ترامپ از زمان روی کار آمدن، چند فرمان‌ اجرایی جنجال‌برانگیز صادر کرده است.

وی چندی پیش ورود اتباع ۶ کشور مسلمان ازجمله ایران را به خاک امریکا برای یک بازۀ زمانی ۹۰ روزه متوقف کرد اما با مخالفت مردم و شماری از قضات فدرال، اجرای این حکم تا مدتی نامعلوم به حال تعلیق درآمد.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.