یکشنبه 27 فروردین 1396 - 09:15
تصویری از صفحۀ تلویزیون که در برنامۀ خود یکی از آزمایش‌های موشکی کرۀ شمالی را نمایش می‌دهد. (16 فروردین 1396، عکس از خبرگزاری فرانسه)
تصویری از صفحۀ تلویزیون که در برنامۀ خود یکی از آزمایش‌های موشکی کرۀ شمالی را نمایش می‌دهد. (16 فروردین 1396، عکس از خبرگزاری فرانسه)

کرۀ جنوبی و امریکا می‌گویند آزمایش موشکی اخیر کرۀ شمالی بلافاصله بعد از پرتاب منفجر شده و شکست خورده است.

ارتش کرۀ جنوبی بامداد روز یکشنبه (27 فروردین) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حکومت کمونیستی (کرۀ شمالی) صبح امروز برای پرتاب نوعی موشک از شهر بندری سینپو در ساحل شرقی خود اقدام کرد و این پرتاب با شکست مواجه شد.»

ارتش امریکا نیز شکست آزمایش موشکی کرۀ شمالی را تایید و خاطرنشان کرده است این موشک «تقریباً بلافاصله» منفجر شد.

فرمانده دیوید بنهام، سخنگوی فرماندهی امریکا در اقیانوس آرام گفت طبق ارزیابی‌های ما نوعی موشک کرۀ شمالی ساعت 11:21 صبح پانزده آوریل به‌وقت هاوایی پرتاب شد. این پرتاب از نزدیکی سینپو صورت گرفت.

به گزارش رویترز فرماندهی نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام اعلام کرده است نوع موشکی که کره شمالی در شلیک امروز آن ناکام ماند، هنوز در دست بررسی است.

یک مقام آمریکایی می‌گوید با اطمینان بالایی می‌توان گفت موشک کره شمالی که پرتاب آن با شکست مواجه شد، یک موشک بالستیک قاره‌پیما نبوده است اما ارزیابی‌ها هنوز ادامه دارد.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد پرتاب شکست خوردۀ موشک کره شمالی، یک پرتاب زمین‌پایه بود.

مقامات کرۀ جنوبی اعلام کرده‌اند موشک آزمایشی با آنچه پیونگ‌یانگ پیش از این در ماه جاری میلادی آزمایش‌ کرد، مشابه بوده است.

کرۀ شمالی 5 آوریل 2017 آنچه را که گفته می‌شود نوعی موشک بالستیک میان‌برد کِی.اِن-15 بوده است آزمایش کرد. این موشک بعد از 60 کیلومتر پرواز در دریای ژاپن فرود آمد.

آزمایش موشکی یکشنبۀ کرۀ شمالی چند ساعت قبل از سفر برنامه‌ریزی شدۀ مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور امریکا به سئول به اجرا درآمد.

پیونگ‌یانگ همچنین روز گذشته، به‌رغم تنش‌های فزاینده در شبه‌جزیرۀ کره، در مراسم رژۀ ارتش، برای نخستین بار موشک بالستیک با قابلیت پرتاب از زیردریایی را رونمایی کرده است.

در این رژه که روز شنبه و به مناسبت یکصد و پنجمین سالروز تولد کیم ایل سونگ، بنیان‌گذار کرۀ شمالی و هشتاد و پنجمین سالگرد تأسیس ارتش این کشور برگزار شد، رسانه‌های دولتی تصاویر موشک‌های بالستیک پوکوک‌سونگ-2، کی‌ان-08، کی‌ان-14 و دیگر جنگ‌افزارها را نشان دادند.

کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، بر این مراسم نظارت داشت و برای هزاران سرباز و مردمی که در این مراسم حضور داشتند سخنرانی کرد.

پیونگ‌یانگ در این رژه همچنین یک موشک قاره‌پیمای جدید را به معرض نمایش گذاشت.

این رژه در شرایطی برگزار شد که اعزام ناوگروه رزمی امریکا به شبه‌جزیرۀ کره و افزایش تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ، بر بیم و نگرانی‌ دربارۀ امکان تقابل نظامی میان دو طرف افزوده است.

دولت امریکا دربارۀ آزمایش‌های اتمی کره شمالی ابراز نگرانی کرده است ولی پیونگ‌یانگ آزمایش‌های خود را نوعی اقدام بازدارنده در برابر تجاوز احتمالی امریکا و کره جنوبی به این کشور می‌داند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌ وی فارسی» بلامانع است.