دوشنبه 30 اسفند 1395 - 12:52
تصویر مربوط به تقدیم استوارنامه سفیر رژیم صهیونیستی به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه (عکس از رویترز)
تصویر مربوط به تقدیم استوارنامه سفیر رژیم صهیونیستی به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه (عکس از رویترز)

به گزارش رسانه‌های روسیه، وزارت امور خارجۀ این کشور در اعتراض به تجاوز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به حریم هوایی سوریه، سفیر اسرائیل در مسکو را احضار کرده است.

میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجۀ روسیه، دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت، گری کورن، سفیر رژیم صهیونیستی در مسکو، روز جمعه و بعد از انتشار خبر مربوط به این حادثه به وزارت امور خارجه احضار شد.

خبرگزاری رسمی سوریه روز جمعه به نقل از ستاد فرماندهی ارتش گزارش داد چهار فروند جنگندۀ اسرائیلی با نقض حریم هوایی سوریه یکی از مواضع نظامی این کشور عربی را در نزدیکی پالمیرا در حومۀ شرقی حمص هدف قرار دادند.

سفارت اسرائیل از اظهارنظر دربارۀ احضار شدن سفیرش در مسکو امتناع کرده بود اما وزارت امور خارجۀ روسیه به صراحت اعلام کرده بود احضار سفیر رژیم صهیونیستی به منظور «صحبت در خصوص حوادث اخیر در سوریه و اطراف آن» بوده است.

به گزارش رسانه‌های سوری، پدافند هوایی سوریه دو جنگندۀ اسرائیلی را هدف قرار داده که یکی از آن‌ها در سرزمین‌های اشغالی سقوط کرده است.

جنگنده‌های ارتش رژیم اسرائیل (تصویر آرشیوی)

ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد چندین «موشک ضد هوایی از سوریه» شلیک شد ولی هیچ‌یک از این موشک‌ها به هدف اصابت نکرد.

رسانه‌های اسرائیلی نیز مدعی شده بودند که این جنگنده‌ها کاروان تسلیحاتی جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان را – که با گروه‌های تروریستی مستقر در سوریه مبارزه می‌کند - در خاک این کشور جنگ‌زده هدف قرار داده‌اند.

وزارت امور خارجۀ سوریه روز جمعه با ارسال دو پیام جداگانه به دبیر کل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل، تجاوز جنگنده‌های اسرائیلی را «نقض صریح قوانین و مقررات سازمان ملل و حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه» خواند و آن را محکوم کرد.

دمشق همچنین از سازمان ملل خواست اسرائیل را محکوم کرده و این رژیم را به توقف حمایت از تروریست‌ها در سوریه و پایبندی آن به قطعنامه‌های سازمان ملل در خصوص مبارزه با تروریسم و نیز قطعنامه 2253 این سازمان مبنی بر خروج از بلندی‌های اشغالی جولان وادار سازد.

سوریه بارها اعلام کرده است که اسرائیل و متحدان منطقه‌ای و غربی‌اش از گروه‌های تکفیری تروریستی که علیه دولت سوریه می‌جنگند، حمایت می‌کنند. بعلاوه ارتش سوریه تاکنون بارها محموله‌های تسلیحاتی و مهمات ساخت اسرائیل را از گروه‌های تروریستی در سوریه کشف کرده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.