یکشنبه 29 اسفند 1395 - 14:48
تصویری از خودروهای زرهی نیروهای امریکایی  در نزدیکی روستایی در حومۀ غربی منبج در شمال سوریه (15 اسفند 95، عکس از خبرگزاری فرانسه)
تصویری از خودروهای زرهی نیروهای امریکایی در نزدیکی روستایی در حومۀ غربی منبج در شمال سوریه (15 اسفند 95، عکس از خبرگزاری فرانسه)

بنا بر یک گزارش، مداخلۀ نظامی امریکا در سوریه احتمالا در دورۀ ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید امریکا گسترش خواهد یافت.

 این گزارش حاکی است ترامپ  سرگرم بررسی  برنامه‌ها برای  حضور بیشتر نیروهای امریکایی  در سوریه و استفاده از آتشبار قوی تر در تلاشی بدون مجوز برای  آنچه تصرف سنگرگاه داعش در رقه در شمال شرق این کشور خوانده می‌شود، است.

به گزارش آسوشیتدپرس،  این استراتژی در بحبوحۀ  بحث‌های جاری در دولت ترامپ برای پایان دادن به محدودیت‌های جدی بر تعداد  نیروهای پیاده نظام امریکا که در دورۀ باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین اعمال شده بود، مطرح شد . شمار نیروهای امریکایی در سوریه  دورۀ اوباما به صدها نظامی افزایش یافت.

این گزارش می‌افزاید، این راهکار جدید به فرماندهان ارشد امریکایی در تصمیم گیری دربارۀ شمار نظامیان مورد نیاز و همچنین استفاده از آتشبار بیشتر اختیارات بیشتری می‌دهد.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا (سمت چپ) به همراه جیمز متیس، وزیر دفاع این کشوردر مقر هوایی اندروز در مریلند (12 اسفند 95، عکس از خبرگزاری فرانسه)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا (سمت چپ) به همراه جیمز متیس، وزیر دفاع این کشوردر مقر هوایی اندروز در مریلند (12 اسفند 95، عکس از خبرگزاری فرانسه)

به گفتۀ مقام‌های رسمی،  پنتاگون از برنامه‌ها  برای استقرار یکهزار نیروی دیگر در سوریه علاوه بر 800 تا 900 نیروی عملیات ویژه  که در حال حاضر در این کشور عربی حضور دارند، خبر داده‌است.

دمشق نظامیان امریکایی در سوریه را که بدون موافقت دولت سوریه عازم این کشور شده‌اند، «متجاوز» دانسته و حضور آن‌ها را در این کشور عربی محکوم کرده است.

ارتش امریکا تا کنون بیش از 11.5 میلیارد دلار صرف مداخلۀ نظامی در سوریه کرده است. این میزان از هزینه‌ها، در زمینۀ اموزش و مشاوره به تروریست‌ها و مزدوران خارجی که با دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه می‌جنگند، در بر می گیرد. عربستان ، ترکیه، قطر، اردن، امارات و رژیم صهیونیستی با حمایت امریکا  سرگرم آموزش و تجهیز تروریست‌هایی هستند که با دولت دمشق می‌جنگند.

واشنگتن  وظیفه نیروهای امریکایی در سوریه را سربازگیری  و سازماندهی معارضان دولت دمشق که برای مبارزه با تروریست‌های داعش در شمال سوریه اعلام کرده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.