یکشنبه 29 اسفند 1395 - 13:07
این آزمایش موشکی با نظارت مستقیم کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، برگزار شده است. (29 اسفند 95، عکس از رسانه‌های دولتی کرۀ شمالی)
این آزمایش موشکی با نظارت مستقیم کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی، برگزار شده است. (29 اسفند 95، عکس از رسانه‌های دولتی کرۀ شمالی)

همزمان با حضور وزیر امور خارجۀ امریکا در چین، کرۀ شمالی یک موتور موشکی قدرتمند جدید را آزمایش کرده است.

خبرگزاری رسمی کرۀ شمالی روز یکشنبه اعلام کرد کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی بر این آزمایش نظارت داشته و گفته است: «جهان به زودی شاهد اهمیت دستاورد و پیروزی بزرگ امروز ما خواهد بود.»

بر اساس این گزارش، کیم جونگ اون آزمایش موفقیت‌آمیز این موتور جدید را «تولد تازه‌ای در صنعت موشکی» این کشور خوانده است.

رهبر کرۀ شمالی همچنین افزود پیونگ‌یانگ به زودی یک موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش خواهد کرد.

در این گزارش همچنین آمده است: «توسعه و تکمیل این موتورهای جدید موشکی به تحکیم و تقویت اساس علمی و فناوری علوم ما در عرصه ماهواره‌ای و رساندن آن به سطح و توان بین‌المللی کمک خواهد کرد.»

شبکۀ تلویزیونی کرۀ شمالی نیز با پخش تصاویری از این آزمایش اعلام کرد این موتور به پیونگ‌یانگ کمک می‌کند به توانایی پرتاب ماهواره در سطح جهانی دست یابد.

حضور رکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ امریکا، در چین (عکس از خبرگزاری فرانسه)

این آزمایش در شرایطی انجام شد که رکس تیلرسون روز شنبه در پایتخت چین گفته بود تنش‌ها در این منطقه به «سطح خطرناکی» رسیده است.

تیلرسون با تأکید بر اینکه ایالات متحده رویکرد «اشتباه» صبوری نشان دادن در برابر کرۀ شمالی را کنار خواهد گذاشت، اعلام کرد گزینۀ نظامی امریکا علیه پیونگ‌یانگ «روی میز» است.

کرۀ شمالی آزمایش‌های موشکی اخیر خود را تمرینی برای حمله به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در ژاپن توصیف کرده بود.

کرۀ شمالی تاکنون پنج آزمایش اتمی و چندین آزمایش موشکی انجام داده است.

کارشناسان مسائل نظامی معتقدند  دولت پیونگ‌یانگ در پی تولید موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و توان رسیدن به خاک امریکاست.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.