یکشنبه 29 اسفند 1395 - 11:27
حنان عشراوی، عضو کمیتۀ اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)
حنان عشراوی، عضو کمیتۀ اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف)

سازمان آزادی‌بخش فلسطین از سازمان ملل به خاطر پس گرفتن گزارشی که در آن رژیم صهیونیستی به آپارتاید علیه فلسطینی‌‎ها متهم شده است، انتقاد کرد.

حنان عشراوی، عضو کمیتۀ اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) روز شنبه (28 اسفند 1395) تصریح کرد: «سازمان ملل می‌بایست، به‌جای آن‌که در مقابل باج‌خواهی سیاسی تسلیم شود و یا اجازه دهد مورد انتقاد قرار گیرد و یا از سوی طرف‌های خارج از آن نهاد مرعوب شود، اقداماتی را که در این گزارش آمده محکوم کند.»

ریما خلف، رئیس کمیسیون اجتماعی و اقتصادی غرب آسیا (اسکوا) که گزارش آپارتاید و نژادپرستی رژیم اسرائیل را تهیه کرده بود، روز جمعه (27 اسفند 1395) در اعتراض به اقدام سازمان ملل در عقب‌نشینی از موضع خود و پس گرفتن گزارش اسکوا استعفا داد.

تصویری از ریفا خلف که به تازگی از سمت ریاست کمیسیون اجتماعی و اقتصادی غرب آسیا (اسکوا)، کمیسیون وابسته به سازمان ملل، استعفا کرده است.

خانم خلف در اعتراض به دستور سازمان ملل، این اقدام را غیرقانونی و غیرانسانی دانسته و گفته است آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، به وی فشار آورده بود تا از این گزارش صرف‌نظرکند.

گزارش اسکوا علیه رژیم «آپارتاید» اسرائیل

کمیسیون امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد (اسکوا) شش بهمن 1395 گزارشی را دربارۀ تبعیض نژادی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین منتشر کرد و در آن اسرائیل را رسماً یک «رژیم آپارتاید» دانست.

کمیسیون امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد (اسکوا) در این گزارش ضمن تأکید بر این‌که قانون نژادپرستانه رژیم صهیونیستی با اعمال نظام آپارتاید علیه فلسطینیان و در پیش گرفتن راهبرد نابودی آن‌ها، حق بازگشت شش میلیون آواره فلسطینی را سلب کرده است، از سازمان ملل و کشورهای جهان خواست به این رژیم کمک نکنند و نظام آپارتایدی آن را نیز به رسمیت نشناسند.

در گزارش سازمان ملل آمده بود رژیم اسرائیل از سال‌های 1947 تا 1949 میلادی، 531 روستای فلسطینی را تخریب کرده است.

بخش دیگری از این گزارش به استبداد حاکم بر برخی کشورهای عربی پرداخته و آمده بود نخبگان حاکم بر جوامع عربی به علت عدم مشروعیتشان در بیم و نگرانی به سر می‌برند تا جایی که در سرکوب زیاده‌روی می‌کنند.

این گزارش با انتقاد شدید امریکا و اسرائیل مواجه شد. در نهایت دبیر کل سازمان ملل، رسماً در برابر فشار صهیونیست‌ها عقب‌نشینی کرد و به اسکوا دستور داد این گزارش را پس بگیرد.

ریفا خلف از دبیر کل سازمان ملل خواسته است «به آن چه درست است عمل کند، گزارش اسکوا را احیا کند و تدابیر جدی و واقعی را برای بازخواست از اسرائیل به خاطر نقض مداوم قوانین بین‌المللی و حقوق بشر اتخاذ کند.»

واکنش فلسطین به حذف گزارش ضد اسرائیلی اسکوا

جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین، نیز اقدام دبیر کل سازمان ملل را در پس گرفتن گزارش ضد اسرائیلی کمیته اقتصادی اجتماعی غرب آسیا، محکوم کرده و آن را اشتباهی بزرگ و زمینه‌ساز افزایش جنایت‌های اسرائیل علیه فلسطینیان دانسته‌اند.

ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، نیز از این‌که خلف مجبور به استعفا شده است، به‌شدت ابراز تأسف کرده و دربارۀ تبعات منفیِ حذف گزارش ضد اسرائیلی برای این نهاد بین‌المللی، هشدار داده است.

وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین گفته است: «این اقدام تبعات منفی گسترده‌ای را برای این ساختار بین‌المللی در بر خواهد داشت.»

تصویری از ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین (عکس از خبرگزاری آسوشیتدپرس)

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز شنبه (28 اسفند)، به دنبال استعفای «ریما خلف» از منصب خود، در پاسداشت از موضع اخیر وی، بالاترین نشان فلسطین را به وی تقدیم کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌ وی فارسی» بلامانع است.