یکشنبه 29 اسفند 1395 - 13:34
تصویری از نظامیان انگلیس در افغانستان
تصویری از نظامیان انگلیس در افغانستان

بنا بر یک گزارش، حدود دو هزار و 600  کهنه سربازان انگلیسی که در تهاجم نظامی تحت امر امریکا  به  عراق وافغانستان مشارکت داشته‌اند، سال گذشته به دلیل ارتکاب جرائم خشونت آمیز از جمله تجاوز به عنف زندانی شده‌اند.

به گزارش گاردین به نقل از وزارت دادگستری انگلیس،  شمار کهنه سربازان انگلیسی در زندان‌های بریتانیا که حدود 4 تا 5 درصد جمیت زندانیان در این کشور را تشکیل می‌دهند، نگرانی‌های را دربارۀ تاثیر تهاجم نظامی افغانستان و عراق بر سلامت روانی نیروهای  مسلح سابق انگلیس افزایش داده است.

به گزارش  گاردین که  شنبه (28 اسفند 95) منتشر شد، وزارت دادگستری انگلیس پس از نگرانی‌ها  از وضعیت مدیریت کهنه سربازان انگلیس در نظام عدالت کیفری این کشور، روند شناسایی این افراد  را آغاز کرده است.

بر اساس این آمار، اعضای سابق نیروهای مسلح انگلیس از جولای تا سپتامبر 2015  یعنی در اولین دوره پس از بازگشت از عملیات جنگی، 721 فقره جرم مرتکب شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در همین دورۀ زمانی در سال 2016، 545 کهنه سرباز دیگر  به دلیل ارتکاب جرائم مشابه  زندانی شدند  و این آمار  تا سپتامبر گذشته  به دو هزار و 565 رسید.

این گزارش در حالی منتشر می شود که حکم الکساندر بلکمن، نظامی انگلیسی  متهم به قتل یک زندانی طالبان در افغانستان در اوایل هفته جاری  از «قتل عمد» به «قتل شبه عمد» تقلیل یافت.

الکساندر بلکمن در سال ٢٠١٣، در ارتباط با قتل عمد یک عضو زخمی طالبان هنگام انجام ماموریت گشت‌زنی مجرم شناخته شد.

وکلای بلکمن استدلال کرده‌اند که  وی در زمان این قتل دچار «اختلالات روانی» بوده است و پس از «ماه‌ها خدمت در شرایط وحشتناک در خط مقدم» این قتل را مرتکب شده است.

فراسس کروک، مدیر اجرایی  سازمان خیریۀ  «لیگ هوارد برای اصلاح قوانین کیفری» می‌گوید اگرچه کهنه سربازان انگلیسی 5 درصد از جمعیت زندان‌های انگلیس را تشکیل می‌دهند اما شمار نامتناسبی از جرائم جدی خشونت آمیز و  جنسی از سوی آن‌ها انجام شده است و این موضوع  سوالات زیادی را مطرح می کند که باید به آن‌ها پاسخ داده شود.

وی افزود :« این موارد جرائمی نیستند که قربانی نداشته باشند. این جرائم تاثیر وحشتناکی بر قربانی دارد.»

وی افزود عوامل متعددی از جمله استفاده از الکل و اختلال استرس پس از سانحه در این زمینه نقش ایفا کرده‌اند.

گزارش این نهاد حاکی از آن است که 25 درصد از نظامیان سابق انگلیسی به دلیل ارتکاب جرائم تجاوز به عنف در زندان‌های این کشور زندانی هستند که این آمار  11 درصد جمعیت زندانیان را تشکیل می‌دهند.

نظامیان  انگلیسی دومین و بزرگترین تعداد نظامیان در ائتلاف نظامیان غربی در جنگ تحت هدایت امریکا در افغانستان در سال 2001 و عراق در سال 2003 میلادی را تشکیل می دادند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی وی فارسی» بلامانع است.