شنبه 28 اسفند 1395 - 14:57
تصویر آرشیوی از خودروهای زرهی عربستان سعودی هنگام ورود به کویت برای شرکت در رزمایش جنگی مشترک با دیگر کشوئرهای عربی و امریکا
تصویر آرشیوی از خودروهای زرهی عربستان سعودی هنگام ورود به کویت برای شرکت در رزمایش جنگی مشترک با دیگر کشوئرهای عربی و امریکا

منابع سعودی از برگزاری رزمایشی 23 روزه خبر داده‌اند که قرار است با شرکت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و امریکا در کویت برگزار شود.

منابع سعودی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار شبکۀ ماهواره‌ای سعودی الخبریه گفتند این مانور جنگی 23 روزه از یکشنبه (19 مارس/ 29 اسفند 1395)، با عنوان «حسم العُقبان2017» (عزم عقاب‌ها) در کویت آغاز خواهد شد.

در همین حال، آژانس خبری سعودی (SPA) گزارش داده است نیروهای عربستان به کویت وارد شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، فهد بن سعد العجلان، معاون وابسته نظامی عربستان در کویت، و شماری از افسران نیروهای مسلح کویت از نیروهای عربستان استقبال کرده‌اند.

وزارت دفاع کویت نیز اعلام کرده این رزمایش باهدف تقویت توان و قابلیت نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود.

افزایش مهارت نیروهای مسلح، بالا بردن سطح آمادگی جنگی، اطلاع از تکنیک‌های فنی نیروها، تبادل تجربه و بهره‌گیری از آن‌ها و تقویت همکاری منطقه‌ای درزمینهٔ عملیات مشترک ازجمله اهداف این رزمایش عنوان شده است.

تصویر آرشیوی از نیروی نظامی سعودی در رزمایش نظامی «زره خلیج [فارس] یک» که توسط آژانس خبری سعودی (SPA) منتشر شده است.

سرتیپ محمد الربیع، افسر فرمانده یگان‌های شرکت‌کنندۀ عربستانی، این مانور مشترک را از بزرگ‌ترین مانورها در سطح خاورمیانه عنوان کرده که به گفتۀ وی در چارچوب طرح‌ها و برنامه‌های نیروهای مسلحی انجام می‌شود که پیش‌ازاین آموزش دیده‌اند.

این رزمایش نظامی، چهاردهمین دوره از مجموعه مانورهای «عزم عقاب‌ها» است که در سال 1999 آغاز و برای اولین بار در بحرین انجام شد.

نیروی دریایی عربستان سعودی همچنین مهر ماه 1395 در منطقۀ تنگۀ هرمز و آبهای خلیج فارس و دریای عمان رزمایشی با عنوان ««زره خلیج [فارس] یک» برگزار کرد.

 

 استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.