جمعه 27 اسفند 1395 - 19:30
حجاج ایرانی در سال 96 به عربستان اعزام می‌شوند.
حجاج ایرانی در سال 96 به عربستان اعزام می‌شوند.

سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شرایط برای اعزام زائران به حج در سال آینده فراهم‌شده است.

به گزارش ایرنا، این سازمان جمعه (27 اسفند 95) اعلام کرد: «متعاقب مذاکرات حج سال آتی با وزارت حج عربستان و با اطمینان از تأمین انتظارات موردنظر و با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری، مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی، در خصوص تحقق حجی عزت مندانه مبتنی بر امنیت، عزت و کرامت حجاج عزیز کشورمان و فراهم شدن بستر ارائه خدمات مرتبط در حوزه‌های کنسولی، پزشکی و سایر خدمات موردنیاز، با استعانت از خداوند متعال شرایط لازم برای تشرف بیش از ۸۵ هزار نفر از حجاج جمهوری اسلامی ایران در حج سال ۱۳۹۶ مهیا شده است.»

در اوایل مهرماه 1394 براثر سوء مدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، هزاران تن از زائران خانۀ خدا جان خود را از دست دادند.

بنا بر آمار غیررسمی، بیش از 7 هزار نفر از حجاج کشورهای اسلامی در حج سال گذشته کشته شدند که بیش از 460 ایرانی در میان قربانیانِ این فاجعۀ دردناک بودند.

درحالی‌که خبرگزاری‌های خارجی ازجمله آسوشیتدپرس آمار قربانیان حادثۀ منا را 2 هزار و 426 اعلام کردند، مقامات ریاض مدعی هستند در فاجعۀ منا حدود 770 نفر جان باختند.

مقامات سعودی با مطرح کردن پیش‌شرط‌های عجیب برای حضور حجاج ایرانی در مراسم حج سال 95، عملاً مانع حضور آن‌ها در این مراسم شدند.

به دنبال این حوادث وعدم تضمین مقامات سعودی برای تأمین امنیت حجاج، سازمان حج و زیارت با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعزام زائران را به حج تمتع در سال 95 لغو کرد.