جمعه 27 اسفند 1395 - 12:52
تصویری آرشیوی از جنگنده‌های رژیم اسرائیل
تصویری آرشیوی از جنگنده‌های رژیم اسرائیل

فرماندهی ارتش سوریه از هدف قرار دادن و سرنگون کردن یک فروند جنگندۀ رژیم اسرائیل خبر داده است.

خبرگزاری رسمی سوریه روز جمعه به نقل از فرماندهی ارتش گزارش داد چهار فروند جنگندۀ اسرائیلی با نقض حریم هوایی سوریه یکی از مواضع نظامی این کشور را در نزدیکی پالمیرا در حومۀ شرقی حمص هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش، پدافند هوایی سوریه دو جنگندۀ اسرائیلی را هدف قرار داده که یکی از آن‌ها در سرزمین‌های اشغالی سقوط کرده است.

پیش‌تر رسانه‌های سوریه گزارش دادند سامانۀ دفاع هوایی حملات جنگنده‌های اسرائیلی به خاک این کشور را دفع کردند.

گروه رسانۀ جنگ سوریه گزارش داد این حملات هوایی بامداد جمعه صورت گرفت و نیروهای سوریه با شلیک موشک‌های زمین به هوا، جنگنده‌های اسرائیلی را به عقب راندند.

در همین حال سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد این اولین بار در 6 سال گذشته است که ارتش سوریه با شلیک موشک ضد هوایی، حملات جنگنده‌های اسرائیل را دفع کرده است.

ارتش اسرائیل هنوز دربارۀ سرنگونی جنگندۀ خود از سوی پدافند هوایی سوریه اظهار نظری نکرده است.

این جدی‌ترین تقابل نظامی میان دو کشور از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 بود؛ سوریه و اسرائیل عملاً در جنگ هستند و پس از جنگ شش روزۀ سال 1967 توافق صلحی میان دو کشور امضا نشده است.

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد: «نیمه‌شب ... جنگنده‌های این رژیم چندین منطقه را در سوریه هدف قرار دادند.»

این بیانیه می‌افزاید: «چندین موشک ضد هوایی از سوریه شلیک شد و سامانه‌های دفاع هوایی ارتش این موشک‌ها را ردگیری کرد.»

ارتش اسرائیل تصریح کرد هیچ‌یک از این موشک‌ها به هدف اصابت نکرد.

رسانه‌های اسرائیلی مدعی هستند که این جنگنده‌ها کاروان تسلیحاتی جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان را در خاک سوریه هدف قرار دادند.

این در حالی است که ارتش اسرائیل در بیانیۀ خود اشاره‌ای به این موضوع نکرده است.

دولت دمشق بارها اعلام کرده است که اسرائیل و متحدان منطقه‌ای و غربی‌اش از گروه‌های تکفیری تروریستی که علیه دولت سوریه می‌جنگند، حمایت می‌کنند. بعلاوه ارتش سوریه تاکنون بارها محموله‌های تسلیحاتی و مهمات ساخت اسرائیل را از گروه‌های تروریستی در سوریه کشف کرده است.

سوریه از مارس 2011 صحنۀ ناآرامی‌های مرگبار است. در این مناقشه تاکنون بیش از 470 هزار نفر از مردم سوریه کشته و نیمی از جمعیت این کشور آواره شده‌اند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.