چهارشنبه 18 اسفند 1395 - 22:19
عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی مناطق غربی شهر موصل از اشغال گروه تروریستی داعش (عکس از خبرگزاری فرانسه)
عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی مناطق غربی شهر موصل از اشغال گروه تروریستی داعش (عکس از خبرگزاری فرانسه)

نیروهای عراقی در عملیات خود برای آزادسازی غرب موصل، چند منطقۀ کلیدی را از اشغال داعش آزاد کرده‌اند.

نیروهای عراقی ساختمان‌های دولتی استان نینوا را آزاد کردند و پرچم عراق را بر فراز این ساختمان‌ها برافراشتند.

تیم خبری شبکه پرس تی‌وی در منطقۀ تازه آزادشدۀ الدواسه در شهر موصل حضور یافت؛ الطاف احمد از آخرین تحولات در عملیات آزادسازی غرب موصل گزارش می‌دهد:

نیروهای عراقی تروریست‌های داعش را از ساختمان‌های دولتی استان نینوا واقع در منطقۀ استراتژیک الدواسه در غرب موصل، بیرون رانده‌اند. این عملیات دوشنبه‌شب آغاز شد و درگیری‌ها تا صبح ادامه داشت.

ژنرال شاکر الخفجی، از لشکر هجدهم، پلیس فدرال عراق، گفت: «نیروهای ما، نیروهای پلیس فدرال عراق و نیروهای واکنش سریع، عملیاتی ویژه را در ساعت 2 بامداد انجام دادند. این عملیات 3 ساعت به طول انجامید، مقاومت داعش درهم ‌شکسته شد و به اصطلاح حکومتی که آن‌ها ایجاد کرده بودند، از بین رفت.»

این در حالی است که ما افراد زیادی را می‌بینیم که از خشونت داعش در غرب موصل می‌گریزند. ما سعی کردیم با آن‌ها صحبت کنیم اما بسیاری از آن‌ها با ذکر اینکه از حملات تلافی‌جویانۀ داعش می‌هراسند، از گفتگو امتناع کردند.

نیروهای عراقی همچنین یکی از شعبه‌های بانک مرکزی عراق و یک مجتمع دیگر که تکفیری‌ها از آن به عنوان دادگاه استفاده می‌کردند، آزاد کردند.

تیم خبری شبکۀ پرس تی‌وی به‌صورت اختصاصی وارد منطقۀ الدواسه شد؛ ما با دیدن میزان خسارت‌های وارده به این منطقه کلیدی شوکه شدیم.

ما هم‌اکنون در قلب منطقۀ الدواسه ایستاده‌ایم که در 24 تا 48 ساعت اخیر از سوی نیروهای عراقی آزاد شده است. همان‌طور که می‌بینید این شهر واقعاً شبیه شهر ارواح است، شما فقط خودروهای نظامی می‌بینید که در این منطقه گشت زنی می‌کنند و در پی تروریست‌های داعش هستند. همچنین می‌توان بمب‌های دست‌ساز را در هر گوشه‌ای پیدا کرد.

پلیس فدرال عراق در مناطق تازه آزادشده حضوری گسترده دارد تا مانع هرگونه حمله از سوی تروریست‌های داعش شود.

گروهبان دیا قاسم صالح، از نیروهای پلیس فدرال عراق، گفت: «به‌واقع ما الان در حال بررسی گلوله‌های خمپاره هستیم؛ تروریست‌های داعش این گلوله‌ها را با 50 کیلوگرم مواد منفجره پرکرده‌اند و این خمپاره‌ها قابلیت از بین بردن منطقۀ وسیعی را دارند. ساختمان‌ها با این دستگاه‌ها بمب‌گذاری‌شده‌ است اما مردان ما این بمب‌ها را خنثی کردند و جان تعداد زیادی غیرنظامی را نجات دادند. ما تلاش داریم تا آنجایی که می‌شود زیرساخت‌ها را حفظ کنیم.»

علاوه بر منطقۀ الدواسه، نیروهای عراقی مناطق الدندان، المنصور، دور الشکر و النبی شیث را آزاد کرده‌اند. آن‌ها همچنین کنترل پل الحریه، دومین پل از 5 پل روی رودخانۀ فرات را به دست گرفتند و این منطقه هم‌اکنون تحت کنترل نیروهای عراقی است.

 

 استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.