چهارشنبه 22 دی 1395 - 22:37
باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، که در جریان سخنرانی وداع ریاست جمهوری خود در شیکاگو گریست. (21 دی 1395، عکس از خبرگزاری فرانسه)
باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، که در جریان سخنرانی وداع ریاست جمهوری خود در شیکاگو گریست. (21 دی 1395، عکس از خبرگزاری فرانسه)

رئیس‌جمهور امریکا در سخنرانی تودیع ریاست جمهوری‌اش دربارۀ خطراتی که دموکراسی امریکا را تهدید می‌کند، هشدار داد.

باراک اوباما در سخنرانی مراسم تودیع ریاست جمهوری خود، روند فزایندۀ نابرابری اقتصادی و تنش‌های نژادی را ازجمله خطرات عمده‌ای دانست که دموکراسی امریکا را تهدید می‌کند.

وی روز سه‌شنبه در مراسم سخنرانی خداحافظی خود در شیکاگو و در همان مکانی این هشدارها را داد که در سال 2008 نطق پیروزی خود را ایراد کرده بود.

اوباما در سخنان خود از آمریکایی‌ها خواست برای حفظ دموکراسی در کشور خود با یکدیگر همکاری کنند.

وی همچنین دربارۀ خطرات ناشی از بی‌عدالتی و نژادپرستی هشدار داد و گفت: «با تمرکز بر دستیابی به رونقی اندک در ازای یک طبقۀّ متوسط رو به رشد، اقتصاد ما به‌خوبی پیش نمی‌رود و یا با سرعت رشد نمی‌کند. اما نابرابری آشکار نیز باعث تباهی اصول اقتصادی ما است. وقتی طبقه یک درصدی اول جامعه سهمی بزرگ‌تر از ثروت و درآمد برخوردار شوند، بسیاری از خانواده‌ها، در شهرها و روستاها عقب می‌مانند.»

باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا

رئیس‌جمهور امریکا هشدار داد: « کارگر کارخانه، پیشخدمت و کارگر مراقبت‌های بهداشتی که از کار بیکار شده‌اند و برای پرداخت صورتحساب‌ها تلاش می‌کنند، اطمینان یافته‌اند، این بازی علیه آن‌ها شکل گرفته است و دولتشان تنها در خدمت اهداف قدرتمندان است؛ قاعده‌ای که به دوقطبی و  بدبینی بیشتر در سیاست ما منجر می‌شود.»

اوباما در ادامه درباره تهدیدهای ناشی از تنش‌های فزایندۀ نژادی در امریکا گفت: «بعد از انتخاب من، صحبت یک امریکای پسا-نژادی بود. چنین دیدگاهی هرگز واقع‌بینانه نبود. چراکه نژاد به‌عنوان یک نیروی قوی و اغلب تفرقه‌انگیز در جامعۀ ما باقی بوده است.»

وی اصلاح نظام بهداشت و درمان امریکا و توافق دربارۀ برنامۀ هسته‌ای ایران را ازجمله دستاوردهای مهم در دوران هشت‌ساله ریاست جمهوری خود دانست و گفت دولت وی برای گذارِ هرچه آرام‌تر ریاست جمهوری به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید از حزب جمهوری‌خواه، تلاش خواهد کرد.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.