چهارشنبه 22 دی 1395 - 11:12

امضا‌کنندگان توافق هسته‌ای با ایران، به امریکا نسبت به نقض  اینتوافقنامه و پایبند نبودن به تعهداتش هشدار داده‌اند

ایران می‌گوید کمیسیون مشترک برجام که مسؤولیت نظارت بر حسن اجرای توافقنامه را بر عهده دارد، نگرانی‌های تهران را جدی گرفته است.

هما لزگی خبرنگار پرس تی‌وی از وین در این باره گزارشی تهیه کرده است:

دومین نشست کمیسیون مشترک میان ایران و گروه 1+5 که به درخواست ایران برای رسیدگی به آنچه تهران نقض توافقنامۀ هسته‌ای تلقی می‌کند، برگزار شده است.

به گفتۀ عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجۀ ایران، کمیسیون مشترک دغدغه‌های تهران دربارۀ تمدید قانون تحریم‌های ایران در کنگره امریکا را بسیار جدی گرفته است.

عراقچی تصریح کرد: «آنان خاطرنشان کردند که امریکا عملاً اجرای این قانون را متوقف کرده است و تأکید کردند که این توقف اجرای تحریم‌ها باید تداوم داشته باشد، در غیر این صورت اعمال تحریم‌ها نقض برجام تلقی خواهد شد.»

نمایندۀ روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که اوضاع در مسیر درستی پیش می‌رود.

وی گفت: «به نظرم همه‌چیز طبق برنامه پیش می‌رود و این مسئله پیش‌شرط مهمی برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام در آینده محسوب می‌شود.میزان  اعتماد نیز در حال افزایش است، که این نیز امر مهمی است.»

باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، اجازه داد طرح تحریم ایران بدون امضای وی به قانون تبدیل شود اما به گفتۀ مسئولان امریکایی، دولت وی کماکان به خودداری از اعمال تحریم‌های مربوطه در راستای توافقتانه هسته‌ای پایبند است.

بااین‌حال، دونالد ترامپ که انتظار می‌رود ظرف روزهای آتی تصدی امور را به دست گیرد، وعده داده که این توافقنامه را از بین ببرد.

از زمان پیروزی وی در انتخابات، دونالد ترامپ برنامۀ خود را برای مواجهه با توافقنامه هسته‌‌ای مشخص نکرده است اگرچه ترامپ در تازه‎‌ترین اظهارات علنی خود این توافق را بسیار ناگوار خوانده است.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.