پنجشنبه 16 دی 1395 - 14:31
دیدار علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با بشاراسد، رئیس‌جمهور سوریه در دمشق
دیدار علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با بشاراسد، رئیس‌جمهور سوریه در دمشق

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران حضور نیروهای خارجی در خاک سوریه بدون موافقت دولت دمشق را به‌منزلۀ تجاوز و اشغال توصیف کرده و خروج فوری این نیروها را از خاک این کشور عربی خواستار شده است.

بروجردی این اظهارات را پس از سفر به سوریه و دیدار با مقام‌های سوری از جمله بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بیان کرد.محمدعلی خبرنگار پرس تی وی دراین‌باره گزارش می‌دهد:

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در دمشق پایتخت این کشور استقبال کرد. اسد گفت ایران و تمامی کشورهایی که از مردم سوریه حمایت می کنند در دستاوردهای مبارزه با تروریست‌ها سهیم هستند. رئیس جمهور سوریه همچنین از حمایت‌های سیاسی و اقتصادی ایران از مردم سوریه در دوران سختی قدردانی کرد.

بروجردی نیز در این دیدار ضمن تبریک به بشار اسد برای آزادی حلب، بار دیگر حمایت ایران را از دولت دمشق در مبارزه با تروریسم اعلام کرد. وی افزود آیندۀ سوریه در ثبات سراسر منطقه تاثیر گذار است.

علاء الدین بروجردی تصریح کرد: «یکی از سیاست‌های اصلی ایران مبارزه با تروریسم است. امنیت آن چیزی است که منطقه به آن نیاز دارد. حفاظت از اراضی سوریه در الویت‌های ایران قرار دارد.  با هر طرفی که مانع ازاجرای چنین سیاستی شود، مقابله می کنیم.»

این مقام ارشد ایرانی همچنین با ولید معلم، وزیر خارجۀ سوریه، دیدار کرد. دو طرف در این دیدار تحولات سیاسی و نظامی را بررسی کردند. معلم در این دیدار گفت دمشق ابتکار روسیه در برقراری آتش بس را پذیرفته و آن را فرصتی برای از سرگیری مذاکرات سوریه می داند. بروجردی نیز در این دیدار تصریح کرد ایران از راهکار سیاسی با هدف پایان دادن به این ناآرامی حمایت می کند.

 بروجردی افزود: «ما از مذاکرات بین سوری در گذشته حمایت کردیم و اکنون نیز حمایت می‌کنیم. تأکید می کنیم این مردم سوریه هستند که باید درباره سرنوشت خود تصمیم گیری کنند. هر تصمیمی خارج از سوریه بدون رضایت مردم این کشور بی فایده خواهد بود.»

بروجردی همچنین با هدیه عباس، رئیس مجلس سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در این دیدار بر اهمیت تقویت روابط پارلمانی دو کشور تأکید کرد.

مقام‌های رسمی سوریه از زمان شروع بحران در این کشور بارها با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. پیشرفت چشمگیر در روابط میان دو طرف درپی این دیدارها حاکی از آن است  دو طرف در ریشه کن کردن تروریسم در منطقه و خنثی کردن توطئه غرب باهدف ناامن کردن  و راه اندازی جنگ در منطقۀ خاورمیانه مصمم هستند.